Procedura Wybielania

!!Preparaty do wybielania w strzykawkach muszą być przechowywane w lodówce w temperaturze 2C-8C!!

 

Procedura wybielania powierzchniowego
1- Przed rozpoczęciem procedury wybielania, stomatolog powinien przeprowadzić badanie wstępne oraz przedyskutować proces wybielania z pacjentem z uwzględnieniem możliwość zwiększenia efektów poprzez wybór długości trwania cykli
2 –Określić obecny kolor zębów (zapisując na karcie pacjenta!) i wykonać zdjęcia (opcjonalnie).
3 – Założyć okulary ochronne (lekarz i pacjent).
4 – Posmarować usta kremem ochronnym z zestawu. Należy uważać, aby nie posmarować powierzchni zęba kremem, ponieważ uniemożliwi to wybielanie.
5– Założyć rozwierak, wystającym elementem środkowej części rozwieraka skierowaną do dołu. Pacjent powinien zagryźć rozwierak – pozwala to rozchylić wargi.
6 – Najlepszą pozycją do wykonywania zabiegu jest pozycja leżąca. Pozwala to uniknąć częstej wymiany wałeczków czy podmakania koferdamu. Używanie ślinociągu przy takiej pozycji przestaje również być wymagane
7 – Umiejscowić jak najcieńsze wałki wewnątrz ust oraz upewnić się czy nie obsuwają się i nie zasłaniają powierzchni zębów. Można uniknąć stosowania wałeczków całkowicie poprzez odpowiednie wysunięcie lub wsunięcie rozwieraka na zewnątrz/wewnątrz, tak aby wargi nie opadały na powierzchnie zęba. Rozwieraki występują w dwóch rozmiarach.
8 – Przed założeniem koferdamu dokładnie osuszyć dziąsła oraz zęby
9 – Nałożyć płynny koferedam o szerokości ok. 2~3mm tak, aby ok. ½ mm nachodził na zęby oraz ochronił dziąsła (tzw. girlanda dziąsłowa) . Użyć lampy polimeryzacyjnej przez ok. 3 sekundy na ząb w celu utwardzenia koferdamu. Stopień utwardzenia sprawdzić nakładaczem. Grubość bariery nie ma znaczenia
10 – Nie wolno aplikować jakikolwiek innych preparatów (wyłączając płynny koferdam) na powierzchnie zębów np. preparatów znoszących wrażliwość , lakierów, itp.
11 – W przypadku zestawu z dualną strzykawką zerwać plombę i założyć mieszadełko. Jeżeli po otwarciu żel jest wodnisty bądź wydziela nieprzyjemny zapach nie należy go stosować.
12 – Nałożyć 2 mm warstwę pasty/żelu na powierzchnie zęba, która ma zostać wybielona. Grubość warstwy ma istotny wpływ na uzyskane efekty oraz późniejszą stabilizację koloru
13 – Przystawić Akcelerator tak blisko rozwieraka jak to jest możliwe. Światło lampy powinno padać na wybielaną powierzchnię pod kątem 90 stopni.
14 – Nacisnąć przycisk “Start”, aby rozpocząć pierwszy cykl. Światło automatycznie zgaśnie po upływie cyklu. Ssakiem zebrać pastę wybielającą z zęba. Użyć patyczka kosmetycznego, ssaka bądź chusteczki do usunięcia żelu/pasty między zębami (NIE SPŁUKIWAĆ WODĄ!)
Długość naświetlania zależna jest od stopnia przebarwienia zębów:
Maksymalna długość naświetlania to trzy cykle 20-minutowe.
15 – Powtórzyć kroki 13~16 trzykrotnie.
16 – Przerwać wybielanie, gdy pacjent odczuje palący ból albo poważną nadwrażliwość zębów. Użyć fluoru.
17 – Po dwóch cyklach zęby pacjenta są zauważalnie bielsze, jednak trzeci cykl jest konieczny , aby ustabilizować i utrwalić kolor.
18 – Po zakończeniu ostatniego cyklu ssakiem zebrać pastę wybielającą. Usunąć wałeczki oraz koferdam. Wyjąć rozwierak, zdjąć okulary ochronne oraz spłukać zęby wodą. Pacjent dodatkowo po zakończeniu zabiegu powinien przez minimum 2 minuty płukać zęby wodą.
19 – Wykonać kolejne porównanie odcienia zębów ( nanosząc rezultat na kartę pacjenta!) i pokazać pacjentowi efekt użycia Akceleratora Beyond. Wykonać zdjęcia po zabiegowe (opcjonalnie).
20 – Zalecić bezwzględnie pacjentowi przez 48 godzin „ białą dietę” – czyli nie palić papierosów oraz nie pić ani nie jeść niczego co posiada barwniki (cokolwiek co pozostawiłoby plamę na białym ubraniu nie powinno być spożywane). Sugerowane jest niezażywanie mocno barwiących substancji nawet do tygodnia
21 – Zalecić stosowanie pasty podtrzymującej biel – Beyond Pearl White
22 – Ponadto w celu zamknięcia kanalików zębowych można zastosować preparat znoszący wrażliwość Beyond Neutral Fluoride
23 – Upewnić się czy żarówka nie przekroczyła 2000 minut użytkowania. Stosowanie żarówki przez dłuższy czas powoduje spadek uzyskanych efektów nawet do 60%. W razie konieczności wymienić żarówkę
Original Accelerator – naciskając przycisk „Total time”,
Beyond Command – przy włączeniu urządzenia pokazuje się stan licznika przez krótki czas
Beyond Polus – nacisnąć i przytrzymać przycisk „mode” przez 10 sekund. Naciśnięcie „mode” powtórnie spowoduje powrót do głównego menu, a przycisku „cancel” do wyzerowania licznika.